X
زبان شما چه چیزی در مورد سلامتی تان میگوید؟

زبان شما چه چیزی در مورد سلامتی تان میگوید؟

زبان شما چه چیزی در مورد سلامتی تان میگوید؟
بازدید : 13


زبان به عنوان یک ابزار تشخیصی مهم طی سالیان دراز شناخته شده است که قدمت آن به طب سنتی چینی برمیگردد. وقتی برای چک آپ میروید، حتی پزشکان مدرن هم از شما میخواهند زبانتان را بیرون بیاورید. همانطور که در این مقاله از راستینه بحث شده است، رنگ زبانتان مانند ظاهر جراحات و ضربات میتواند ...

ارتباط سلامتی با زبان

 

زبان سفید

زبان سفید

یکی از رایج ترین رنگ های زبان، که میتواند نشان از سطح وسیعی از مشکلات باشد، پوشش سفید یا لکه های زبانی است. به طور کلی، عامل ایجاد سفیدی زبان، باکتری است. ممکن است شما از یک عفونت مخمر دهان که برفک هم نامیده میشود و یا یک عفونت گلو مثل گلو درد میکروبی رنج ببرید. و یا به این دلیل که دهان شما با سیستم گوارش در ارتباط است سفیدی زبان ممکن است رشد بیش از حد باکتری در دل و روده را نشان دهد.

وقتی پزشکان دقیقا علت بیماری را نمیدانند، یکی دیگر از نگرانی هایی که زبان سفید به آن اشاره میکند لیکن پلان دهانی (oral lichen planus) است. متخصصان معتقدند اگر این مسئله وجود داشته باشد، ارتقای بهداشت دهان، ترک سیگار، و پرهیز از غذاهای اسیدی و تند ممکن است به خلاص شدن از سفیدی زبان کمک کند. یک علت ایجاد پوشش سفید روی زبان، که کمتر رایج است اما بطور بالقوه جدی است، لکوپلاکیا است، لکوپلاکیا رشد سلولی بیش از حد در دهان است که بعضی اوقات میتواند به عنوان یک پیش ماده در سرطان دهان عمل میکند.

 

زبان قرمز روشن

زبان قرمز روشن

اگر زبان شما بیشتر قرمز روشن آلبالویی است تا ظاهر صورتی معمول آن، احتمالا از کمبود ویتامین رنج میبرید. زبان قرمز روشن میتواند نشانه کم خونی باشد، که شما باید میزان آهن دریافتی را بالا ببرید. متناوبا، شما ممکن است کمبود ویتامین B داشته باشید که میتوانید آجیل، میگو و گوشت بدون چربی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مقاله مرتبط : نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

 

زبان بنفش

زبان بنفش

در بدن، رنگ بنفش و آبی معمولا نشانه کمبود اکسیژن است، که وقتی در مورد زبان و دهان حرف میزنید نیز همین مسئله صدق میکند. اگر زبانتان بنفش است، ممکن است گردش خون شما مختل شده باشد و یا احتمالا از برونشیت یا آسم یا مشکل ریوی دیگری رنج میبرید. همچنین کلسترول بالا شامل انسداد ها و پلاک ها در سرخرگ ها هم میتواند عامل ایجاد زبانی، بنفش باشد.

 

زبان خشک

زبان خشک

مجموعه ای از دلایل، از جزیی تا جدی باعث ایجاد خشکی دهان و زبان می شود. کسانی که از طریق دهانشان تنفس میکنند، همچنین افراد سیگاری، بیشتر مستعد داشتن زبانی خشک و چسبناک اند. داروهای مختلف، مخصوصا درمان های سرطان مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی عوارضی مثل خشکی دهان دارند. البته کم شدن آب بدن روی زبان، زودتر از دهان حس می شود.
با این حال، خشکی دهان ممکن است نشانه مشکلات خطرناک دیگری نیز باشد که اگر نتوانستید دلیل فوری برای علائم خود پیدا کنید باید به پزشک مراجعه کنید. گروهی از بیماری ها از دیابت گرفته تا پارکینسون و ایدز باعث خشکی دهان میشوند. باقیمانده آسیب عصبی ناشی از جراحات و جراحی های گذشته هم میتوانند در پیشرفت خشکی دهان نقش داشته باشند. نهایتا، آسیب های ناشی از خود غدد بزاقی نیز از حفظ رطوبت مناسب دهان جلوگیری می کنند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید