دلایلی که نشان میدهد فشار خون بالا به سلامتی شما آسیب می رساند!

دلایلی که نشان میدهد فشار خون بالا به سلامتی شما آسیب می رساند!
بازدید : 26


تقریبا ۱ نفر از هر ۳ فرد بزرگسال مبتلا به فشار خون بالا است و این بیماری در زنان شایع است. بسیاری از مردم حتی نمی دانند که فشار خون بالا دارند، اما اثرات آن می تواند به شدت به سلامت و طول عمر شما آسیب برساند. حتی با داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش ...

شریان های ضعیف

شریان های ضعیف

تنش فشار افزایش یافته داخل رگ های خونی می تواند موجب تضعیف شریان ها شود. اگر فشار ادامه یابد، ممکن است شریان ها بترکند و منجر به سکته مغزی یا خونریزی داخلی شوند.

ایجاد پلاک چربی

ایجاد پلاک چربی

در حالی که ایجاد پلاک در شریان ها معمولا با کلسترول بالا مرتبط است، فشار خون بالا می تواند باعث تشدید آن شود. ایجاد پلاک در شریان ها می تواند منجر به انواع مشکلات مربوط به جریان خون محدود شود.

فشار بر روی قلب

فشار بر روی قلب

فشار اضافی در رگ های خونی شما باعث می شود قلب شما سخت تر از معمول کار کند، که می تواند منجر به بزرگ شدن قلب، تضعیف قلب و نارسایی قلب شود.

حمله قلبی

حمله قلبی

فشار خون بالا باعث سخت تر شدن کار قلب می شود، که می تواند منجر به مشکلات کرونری ناشی از کار بیش از حد شود. ایجاد پلاك هم تاثیری ندارد، زیرا بیماری عروق كرونر یکی از علل اصلی حمله قلبی اشت.

 

تحویل محدود اکسیژن

تحویل محدود اکسیژن

در حالی که شریان های شما به علت افزایش فشار و رسوبات پلاک تنگ می شوند، مقدار اکسیژن که به اندام ها می رسد شروع به کاهش می کند. این امر می تواند باعث آسیب به مغز، چشم ها، ریه ها شود و می تواند به عواقب دائمی مانند کوری و از دست دادن حافظه منجر شود.

سکته مغزی و آنوریسم

سکته مغزی و آنوریسم ( نارسایی احتقانی)

شریان های ضعیف می توانند تورم که آنوریسم نامیده می شود را تشدید کنند که آنوریسم ها می توانند به علت افزایش فشار بترکند و در حین خونریزی آسیب به مغز و یا سایر اعضای بدن را ایجاد کنند. هنگامی که ترکیدن عروق خونی موجب آسیب به مغز می شود، سکته مغزی، می تواند زندگی فرد را تهدید کند یا منجر به آسیب مغزی طولانی مدت شود که بر روی گفتار و حافظه تاثیر می گذارد.

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه

یکی از شایع ترین اثرات تصلب شریان ها که ناشی از فشار خون بالا است، نارسایی کلیه می باشد- و یکی از بزرگترین علل نارسایی کلیه، فشار خون بالا است. اگر شریان ها درکلیه ها به درستی کار نکنند، بدن در پاکسازی مواد زائد و سموم به مشکل بر می خورد که می تواند باعث بروز آسیب های زیادی بر روی کل سیستم بدن شود. نارسایی کلیه مستلزم پیوند یا معالجه با دیالیز به منظور درمان این مشکل است.

 موارد اضطراری فشار خونموارد اضطراری فشار خون

در نهایت، فشار خون بالا و درمان نشده می تواند منجر به موارد اضطراری فشارخون شود که در هیچ یک از این دسته بندی ها نمی گنجد. اگر فشار خون شما به طور ناگهانی به ۱۸۰ سيستولیک(عدد بالا) یا ۱۲۰ دیاستولیک(عدد پایین) برسد ، باید فورا با یک متخصص پزشکی اضطراری تماس بگیرید. فشار خون بالا می تواند منجر به سکته مغزی، از دست دادن هوشیاری، ایجاد چربی در ریه ها، از دست دادن حافظه و سایر آسیب های مغزی و به طور کلی آسیب به اندام ها شود زیرا شریان ها به طور ناگهانی نمی توانند اکسیژن رسانی کنند. با این عوارض بالقوه فشار خون بالا در ذهن که زندگی شما را تهدید می کنند، به یاد داشته باشید با دکتر خود در مورد این که آیا فشار خون شما در محدوده سالم است یا نه، صحبت کنید. اگر فشار خون بالا دارید، رژیم غذایی و سطح تناسب اندام کلی خود را برای اطمینان از کنترل آن ها ، بررسی کنید.

مقاله مرتبط : اهمیت کنترل جدی فشار خون

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید