X
تاثیر پاداش‌های مالی و پشتیبانی فردی بر ترک کردن سیگار!

تاثیر پاداش‌های مالی و پشتیبانی فردی بر ترک کردن سیگار!

تاثیر پاداش‌های مالی و پشتیبانی فردی بر ترک کردن سیگار!
بازدید : 6


یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که با پرداخت پول یا پاداش برای ترک سیگار، افراد بیشتری سیگار را ترک می‌کنند. ...

ترک سیگار

دکتر کارن لاسر، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهند که یک مداخله‌ی موفقیت‌آمیز برای کمک به افراد کم‌درآمدی که می‌خواهند سیگار را ترک کنند، باید چندجانبه باشد و روی تأمین منابع و درصورت امکان ارائه‌ی پاداش های مالی تمرکز کند.» او یک متخصص داخلی در مرکز پزشکی بوستون و استادیار پزشکی در دانشکده‌ی پزشکی بوستون است.

در یک مطالعه روی بیش از ۳۵۰ فرد بزرگسال، یک گروه از سیگاری‌ها تحت‌نظر «هدایت‌گر بیمار» قرار گرفتند که به آنها کمک می کرد نسخه‌هایی برای محصولات جایگزین نیکوتین و همچنین مشاوره دریافت کنند. ضمنا در صورتی که در عرض ۶ ماه سیگار ا ترک می‌کردند، یک پاداش مالی (۲۵۰ دلار) به آنها داده می‌شد و اگر بعد از ۱۲ ماه همچنان سیگار نمی‌کشیدند، ۵۰۰ دلار دیگر نیز دریافت می‌کردند.

به آنهایی که در عرض ۶ ماه ترک نمی‌کردند، شانس دیگری برای بدست آوردن ۲۵۰ دلار داده می‌شد و اگر در عرض ۱۲ ماه ترک می‌کردند، این مبلغ به آنها تعلق می گرفت.

به یک گروه کنترل از افراد سیگاری نیز فقط اطلاعاتی در مورد منابعی که به ترک سیگار کمک می کردند، داده شد.

پس از شش ماه تقریبا ۱۰ درصد در گروه مداخله سیگار را ترک کردند اما این رقم در گروه کنترل، کمتر از ۱ درصد بود. بعد از ۱۲ ماه محققان دریافتند که ۱۲ درصد از گروه مداخله سیگار را ترک کرده‌اند، در حالی که این رقم در گروه یکه فقط اطلاعاتی در مورد ترک سیگار دریافت کرده بودند، ۲ درصد بود.

لاسر می‌گوید: «اکثر شرکت کنندگانی که سیگار را ترک کردند، از هدایتگری بیمار استفاده نمودند اما روشن نیست که آیا هدایتگری به‌تنهایی بتواند به میزان ترک سیگاری که ما مشاهده کردیم، دست یابد.»

او و همکارانش گفتند که سیگاری‌های مسن‌تر، زنان و غیراروپایی ها به احتمال بیشتری از حمایت شخصی و پاداش سود می‌برند.

این مطالعه در ۳۰ اکتبر در مجله‌ی طب داخلی JAMA منتشر شد.

مقاله مرتبط : رابطه سرطان ریه و سیگار! از تصور عموم تا واقعیت

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید