تاثیر ورزش بر بیماران مبتلا به سرطان پستان پیشرفته

تاثیر ورزش بر بیماران مبتلا به سرطان پستان پیشرفته
بازدید : 9


مطالعه ای کوچک نشان میدهد، یک برنامه ورزشی که به خوبی برنامه ریزی شده باشد میتواند بر کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پیشرفته سینه، اثر بزرگی داشته باشد. اگرچه درمان سرطان می تواند طول عمر زنان مبتلا به سرطان پیشرفته پستان را افزایش دهد، اما بسیاری از بیماران درد، خستگی و کاهش توانایی انجام ...

این مطالعه شامل ۱۵ زن ۳۴ تا ۶۸ ساله بود که تحت درمان سرطان پیشرفته سینه قرار گرفتند و ورزش نمی کردند. هفت نفر به مراقبت های معمولی ادامه دادند و هشت نفر برای یک برنامه تمرینی ۱۲ هفته ای تعیین شدند که یک ساعت ورزش دو بار در هفته شامل تمرینات هوازی و استقامتی بود.

در مقایسه با افرادی که در گروه مراقبتهای معمول قرار داشتند، زنانی که ورزش می کردند، پیشرفت های قابل توجهی در سلامت قلب، درد، خستگی، سلامت عاطفی و توانایی انجام کارهای روزانه را نشان دادند.

ادواردو اولیویرا، نویسنده این مطالعه، گفت: “این یک گروه کوچک از بیماران است، اما نتایج نشان می دهند که این مسئله ارزش بررسی در گروه بسیار بزرگتر از زنان را دارد.” وی استاد فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه پورتو در پرتغال است.

محققان اظهار داشتند که تمام زنان در گروه ورزش، این برنامه ۱۲ هفته ای را به پایان رسانده اند، و این نشان می دهد که آنها تمرین را تحمل کردند.

نتایج این مطالعه برای ارائه در کنفرانس سرطان پیشرفته پستان، در لیسبون، پرتغال برنامه ریزی شده بود.

اوویویرا در یک نشست خبری در کنفرانس گفت: “در حالی که مزایای ورزش به طور کلی به خوبی شناخته شده است، ما در مورد اثرات آن در بیماران مبتلا به سرطان سینه اطلاعات بسیار اندکی داریم.”

وی در ادامه توضیح داد: ” اینها زنانی هستند که ممکن است از مسائلی مانند درد و خستگی شدید رنج ببرند که زندگی عادی را دشوار می سازد. همچنین ممکن است شروع یک برنامه ورزشی بدون کمک و پشتیبانی، برای آنان سخت باشد.”

الیویرا افزود: “در این مطالعه، ما نشان داده ایم که این زنان قادر به شرکت در یک برنامه ورزشی برنامه ریزی شده اند و مزایای قابل اندازه گیری برای سلامتی و رفاه آنها وجود دارد.”

وی گفت: “متأسفانه، در میان پزشکان متخصص در مورد اثرات درمانی ورزش، کمبود آگاهی وجود دارد و این مسئله نیاز به تغییر دارد. همچنین به دانشمندان ورزشی بیشتری نیاز داریم که در این زمینه مطالعه، کار و تحقیق انجام دهند.”

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید