X
بهداشت دهان با دهان شويه گیاهی

بهداشت دهان با دهان شويه گیاهی

بهداشت دهان با دهان شويه گیاهی
بازدید : 14


همان طور که حدس میزنید، دهان شويه با روغن های گیاهی يكی از روش های قدیمی طب باستانی آیورودا برای شستن دهان با روغن های گياهي است. پزشكان میگویند که دهان شويه میتواند به حذف سموم از بدن کمک کند و این مسئله به فواید بسیار زیادی از کاهش درد آرتروز گرفته تا درمان دیابت ...

دهان شويه

دهان شويه گیاهی باکتری ها را از بین می برد.

اصل تاثیر دهان شويه در بهداشت دهان و دندان در توانایی آن برای از بین بردن باکتری ها از دهان است. مطالعه ای نشان داد كه استفاده از دهان شويه بطور منظم طی دو هفته می تواند تعداد باکتری استرپتوکوک موتانس در دهان را كاهش دهد.

از آنجایی که باکتری ها اغلب علت مسائل مرتبط با بهداشت دهان هستند، دهان شويه گیاهی می تواند نقش مهمی در کاهش بروز بسیاری از مشکلات شایع دهان و دندان داشته باشد.

اگر شما با بوي بد دهان دست و پنجه نرم ميكنيد، احتمالا از دهانشویه ها، آدامس های جویدني و خمیر دندان های مختلف استفاده كرده ايد تا سعی کنید مشکل را حل کنید.

در حالی که شستن دهان با روغن گياهي لزوما بوي دهانتان را بهتر نمي كند، مطالعات نشان داده اند که شستن دهان با روغن کنجد حداقل به اندازه دهانشویه کلرهیدیکسین موثر است.

علاوه بر این، شرکت کنندگان در گروه دهان شويه گیاهی ، نسبت به افرادی که از دهانشویه استفاده میکردند، بوي ناخوشایند كمتر، واکنش های آلرژیک کمتر و میزان کمتر لکه شدن دندان را گزارش کردند.

 

جرم دندان

ورم لثه و جرم دندان

دو مطالعه نشان داده است دهان شويه با روغن های گیاهی ابزاری موثر در مبارزه با ورم لثه و جرم دندان است. كساني که فقط به دهان شويه گیاهی اکتفا میکنند، دریافتند که این عمل می تواند شدت ورم لثه را از مقدار اولیه بیش از ۵۰٪ کاهش دهد.

مطالعه تصادفی کنترل شده و سه کور (یعنی افراد مورد مطالعه، مشاهده گران و تحلیلگران هیچ یک اطلاعی در مورد افراد واقع شده در گروه مورد مطالعه و شاهد ندارند) دوم نشان داد که دهان شويه گیاهی به عنوان شستشوی دهنده دهان هم در جلوگیری از بروز ورم لثه و هم جرم دندان موثر است.

 

پوسیدگی دندان

حفره ها و پوسیدگی ها

در نهایت، چون دهان شويه گیاهی می تواند مقدار کلی باکتری ها را در دهان کاهش دهد، این عمل می تواند به کاهش بروز حفره ها و پوسیدگی دندان ها کمک کند.

بويژه در مورد استفاده از روغن کنجد محققان کشف کردند که شرکت کنندگان در مطالعه میتوانند حساسیت به ایجاد حفره ها و پوسيدگي را به نصف کاهش دهند و توصیه می کنند که دهان شويه با روغن های گیاهی در کنار مسواک زدن دندان ها و بطور كلي بهداشت دهان و دندان استفاده شود.

 

روغن کنجد

چگونه می توان شروع کرد؟

در حالی که بسیاری از این مطالعات مقدماتی هستند (و محققان پذيرفته اند که افزایش توجه به بهداشت دهان با استفاده از هر روشي اغلب موجب بهبودی می شود)، قطعا به نظر می رسد که دهان شويه می تواند بخش بسیار مفیدی از برنامه بهداشت دهان و دندان باشد. اگر می خواهید با دهان شويه گیاهی شروع کنید، بسیار ساده است.

اساسا، تمام کاری که باید انجام دهید این است که دو قاشق غذاخوری روغن کنجد یا روغن نارگیل را در دهان خود بريزيد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در دهان نگه دارید و مطمئن شوید که آن را قورت نمی دهید. روغن را بیرون بريزيد و دهان خود را کاملا شستشو دهید و دندان هایتان را بشویید.

سنت آیورودایی پيشنهاد ميكند این کار را هر روز صبح با معده خالی انجام می دهيد.

آیا دهان شويه با روغن های گیاهی را امتحان کرده اید؟ تجربه ای که داشتید چطور بود؟ آیا پیشرفت هایی در سلامت دهان خود مشاهده کرده اید؟

مقاله مرتبط : شایع ترین بیماری های دهان و دندان

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید