استفاده از سیگارهای الکترونیکی توسط نوجوانان و عواقب آن !

استفاده از سیگارهای الکترونیکی توسط نوجوانان و عواقب آن !
بازدید : 7


یک مطالعه‌ جدید نشان می‌دهد دانش‌آموزان دبیرستانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که به کشیدن سیگارهای معمولی روی بیاورند. ...

دیوید هاموند، نویسنده‌ی این مطالعه می‌گوید: «جوانان ممکن است قبل از کشیدن سیگارهای معمولی، سیگارهای الکترونیکی را امتحان کنند، چون دسترسی به آنها آسان‌تر است: تا همین اواخر، جوانان می‌توانستند بطور قانونی سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین خریداری کنند، در حالی که سیگارهای معمولی به جوانان زیر ۱۸ سال فروخته نمی‌شوند.»

این مطالعه شامل ۴۴ هزار دانش‌آموز پایه‌ی ۹ تا ۱۲ بود.

دانش‌آموزانی که تا ۳۰ روز قبل از شروع این مطالعه از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده بودند، بیشتر احتمال داشت که یک سال بعد مصرف سیگارهای معمولی را شروع کنند و همچنان به آن ادامه دهند. این یافته‌ها با مطالعات قبلی همخوانی دارد.

با این حال، این مطالعه یک کاهش جزئی در میزان سیگار کشیدن در میان نوجوانان کشف کرد. به گفته‌ی نویسندگان این مطالعه که در ۳۰ اکتبر در مجله‌ی انجمن پزشکی کانادا منتشر شد، این نشان می‌دهد که اگر سیگارهای الکترونیکی به استفاده از سیگارهای معمولی منجر ‌شوند، این اثر ممکن است بسیار خفیف باشد.

هاموند می‌گوید: «در حالی که مطالعه‌ی ما شواهد محکمی مبنی بر ارتباط سیگارهای الکترونیکی با شروع سیگار کشیدن در میان جوانان را نشان می‌دهد اما این ارتباط واضح نیست.»

او توضیح می‌دهد: «سیگارهای الکترونیکی می‌توانند به عادی کردن مجدد سیگار کشیدن کمک کنند، با این حال ممکن است ارتباط بین سیگارهای الکترونیکی و سیگار کشیدن بجای یک اثر علیتی، نشان‌دهنده‌ی عوامل متداول دیگری باشد: همان عوامل خطر فردی و اجتماعی که استفاده از سیگارهای الکترونیکی را افزایش می‌دهند، ممکن است احتمال سیگار کشیدن جوانان را نیز افزایش دهند.»

او با دانشکده‌ی بهداشت عمومی و سیستم‌های سلامت در دانشگاه واترلو در انتاریو همکاری دارد.

بین قوانین مربوط به سیگارهای الکترونیکی در ایالات متحده و کانادا تفاوت‌های قابل‌توجهی وجود دارد. در کانادا نوجوانان می‌توانند قبل از ۱۸ سالگی، سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین خریداری کنند اما در مورد سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین، آنها در کانادا تحت نظارت و کنترل بیشتری هستند و به خرده‌فروشی‌ها مانند سوپرمارکت‌ها فروخته نمی شوند. آنها فقط می‌توانند بصورت آنلاین خریداری شوند.

مقاله مرتبط : رابطه سرطان ریه و سیگار! از تصور عموم تا واقعیت

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید