آیا کلیه‌های خوب، هدر می‌روند؟

آیا کلیه‌های خوب، هدر می‌روند؟
بازدید : 31


علی‌رغم لیست‌های انتظار طولانی برای اهدای کلیه، یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که فقط یکی از کلیه‌های اهداکننده‌ی متوفی پیوند زده می‌شود، در حالی که کلیه‌ی دیگر اغلب دور انداخته می‌شود. ...

مشکل کلیه

محققان می‌گویند سالانه حدود ۵ هزار نفر در ایالات‌متحده در حالی که منتظر پیوند کلیه هستند، فوت می‌کنند. علی‌رغم لیست انتظار طولانی تقریبا از هر ۵ کلیه‌ی اهدایی، ۱ مورد دور انداخته می‌شود – نرخی که در دهه‌ی گذشته افزایش یافته است.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد آنکه چرا اینهمه کلیه مورداستفاده قرار نمی‌گیرند، محققان اطلاعات مربوط به بیش از ۸۸۰۰ اهداکننده‌ی متوفی را در ایالات‌متحده بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۵ بررسی کردند که هر دو کلیه آنها برداشته شده اما فقط یکی از آنها پیوند زده شده بود.

اگرچه کلیه‌هایی که دور انداخته شدند، اغلب ویژگی‌هایی داشتند که نامناسب درنظر گرفته می‌شدند اما کلیه‌های دیگری که مورد استفاده قرار گرفتند، همه یا بسیاری از همان ویژگی‌ها را داشتند اما با این حال بعد از پیوند در بیماران مسن با مشکلات پزشکی بیشتر، به‌خوبی کار کردند.

این مطالعه به‌صورت آنلاین در ۷ دسامبر در مجله‌ی بالینی انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شد.

دکتر سید علی حسن، محقق ارشد این مطالعه گفت: «بنابراین ما به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از کلیه‌های دورانداخته شده درواقع کاملا قابل‌استفاده بودند و اینکه برای استفاده‌ی بهتر از این منبع ارزشمند اما کمیاب باید تغییراتی در سطح سیستمی انجام شود. او یک متخصص نفرولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک است.

دکتر متیو کاداتز و دکتر جان گیل از دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در سرمقاله‌ی این مجله نوشتند: این مطالعه نشان می‌دهد که برای اطمینان از اینکه تمام کلیه‌های قابل‌استفاده در پیوند کلیه به‌کار می روند، باید تغییراتی در زمینه‌ی خط‌ مشی درمان انجام شود.

آنها نوشتند: «توضیح دلیل دورانداختن کلیه‌ها برای خانواده‌های اهداکنندگان متوفی، بسیار دشوار است و برای هزاران فرد مسن و دیابتی که در لیست انتظار پیوند کلیه قرار دارند و می‌توانند از پیوند این کلیه‌های پرریسک سود ببرند و کسانی که راضی به دریافت آنها هستند، آزاردهنده است.»

مقاله مرتبط : نارسایی کلیه می‌تواند بیماران جوان را گوشه گیر کند !

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید