آیا داروهای شما باعث می شوند توانایی رانندگی شما مختل شود؟

آیا داروهای شما باعث می شوند توانایی رانندگی شما مختل شود؟
بازدید : 15


آیا مصرف قرص خوابی که شب گذشته مصرف کرده اید، رانندگی در روز را برای شما سخت تر کرده است؟ در مورد داروهای قلب چه اطلاعاتی دارید؟ یا داروهای ضد افسردگی جدید؟ تحقیقات جدید نشان می دهند که بسیاری از افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کنند نمیدانند که داروهای آنها می توانند توانایی آنها ...

دکتر آلن منش، که یافته های این پژوهش را بررسی کرد، اشاره کرد، “اکثر افراد از عوارض بالقوه خطرناک آرامبخش ها و مسکن ها آگاه هستند، اما داروهای دیگر همچون بعضی از آنتی هیستامین ها، برخی از داروهای ضد افسردگی، بعضی از داروهای فشار خون، آرامبخش های عضلانی و حتی محرک ها، میتوانند توانایی در رانندگی را تحت تاثیر قرار دهند”.

منش که مدیر بخش پزشکی در بیمارستان پلینووی در نیویورک است، افزود: این یافته ها هم کاربرد پزشکی و هم قانونی دارند.

منش خاطرنشان کرد: “به طور معمول پذیرفته نمیشود که راننده ای که تحت تاثیر خوردن چیزی بوده است ممکن است مواد غیر قانونی مصرف نکرده باشد. این رانندگان می توانند به خاطر داروهای تجویزی و همچنین داروهای بدون نسخه متهم شوند.” این مطالعه جدید به سرپرستی رابین پولینی، از مرکز تحقیقات کنترل ضایعات در دانشگاه ویرجینیای غربی انجام شد.

تیم منش در گزارش اول نوامبر در مجله مطالعات الکل و مواد مخدر، اطلاعات سال های ۲۰۱۳-۲۰۱۴ را از نظرسنجی ملی تصادفات جاده ای پیگیری کردند. این نظرسنجی از بیش از ۷۴۰۰ راننده در ۶۰ محل در سراسر ایالات متحده در مورد استفاده از داروهای فعلی که مصرف میکردند، پرسیده شد.

تقریبا ۲۰ درصد از رانندگان، استفاده اخیر از داروهای تجویزی را که می توانستند توانایی آنها را در رانندگی بی خطر را تحت تاثیر قرار دهند، گزارش دادند.

بسیاری از آنها گفتند که از این عوارض جانبی احتمالی آگاه نبودند، هرچند داروها هشدارهایی روی برچسب ها داشتند و بیماران باید هشدارهایی از پزشک یا مسئول داروخانه دریافت کرده باشند.

به عنوان مثال، ۱۴ درصد از افرادی که آرامبخش مصرف میکردند گفتند که آنها یا برچسب هشدار را نخوانده اند و يا پزشک يا داروساز آنها راجع به خطر رانندگي در هنگام مصرف این دارو مشاوره نداده بودند.

این تحقیق نشان داد، همین مسئله برای ۱۵ درصد از افرادی که مسکن های حاوی مواد مخدر مصرف می کردند صدق میکرد، ۴۲ درصد از آنها داروی محرک مصرف میکردند و ۳۷ درصد از آنها داروهای ضد افسردگی مصرف میکردند.

بر طبق نظر تیم پولینی، مشخص نیست که آیا بیماران هرگز هشدار دریافت نکرده اند و یا فقط اخطاری که دریافت کرده بودند را فراموش کرده بودند. رانندگان به طور معمول تصور می کردند برخی از داروها نسبت به برخی دیگر بیشتر احتمال دارد که باعث کاهش توانایی در رانندگی شوند.

این مطالعه نشان داد که داروهایی که برای کمک به خواب مصرف میشوند بیشتر با رانندگی ناامن مرتبط بوده اند و رانندگان احتمال این داروها را برای منجر شدن به تصادف یا اتهامات جنایی بیشتر به حساب می آورند.

 

مصرف دارو

سایر داروهایی که معمولا با رانندگی پرخطر به گفته شرکت کنندگان در مطالعه همراه بودند شامل مورفین / کدئین، سایر آمفتامین ها و آرامبخش های ماهیچه ای بودند.

پولینی معتقد است که پزشکان و داروسازان می توانند کارهای بیشتری برای رساندن این پیام در مورد هشدار “رانندگی و مصرف دارو” که شامل داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه میشوند، انجام دهند. وی در یک نشریه دانشگاهی خبری دانشگاه گفت: “در اینجا فرصتی برای این کار وجود دارد: قرار گذاشتن اطلاعات دقیق در مورد خطرات مرتبط با این داروها در اختیار افراد”. “بنابراین افراد می توانند تصمیمات آگاهانه در مورد اینکه آیا قادر به رانندگی هستند یا خیر، اتخاذ کنند.”

دکتر الن لوی پزشک ارشد با خواندن نتایج جدید، وی موافقت کرد که آنچه مورد نیاز است “افزایش هشدارهای ارائه شده توسط پزشکان و داروسازان، و همچنین بهبود برچسب زدن برای داروهایی است که احتمالا باعث کاهش توانایی در رانندگی خواهند شد.”

وی گفت، برخی از جمعیت های خاص به طور ویژه در معرض این خطر پنهان هستند. وی گفت: “علاوه بر اثر آشکار خواب آلودگی، داروها می توانند زمان واکنش، بینایی و توانایی تمرکز ذهنی را تحت تاثیر قرار دهند.” و “به طور خاص رانندگان مسن باید هوشیار باشند، زیرا آنها اغلب داروهای زیادی را مصرف می کنند که اثرات آنها ممکن است اغراق آمیز باشند”.

منش همچنین توصیه کرد که “از ترکیب الکل با داروها اجتناب کنید. و هنگام مصرف داروهای جدید، ببینید قبل از رانندگی چه تاثیری بر شما می گذارند، زیرا هیچکس عوارض مشابهی از داروها را تجربه نمی کند. همچنین پزشک خود را از مکمل های گیاهی و داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید، مطلع سازید. ”

مقاله مرتبط : عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید