X
آمار بالای مرگ‌و‌میر در سراسر جهان بخاطر آلودگی …!

آمار بالای مرگ‌و‌میر در سراسر جهان بخاطر آلودگی …!

آمار بالای مرگ‌و‌میر در سراسر جهان بخاطر آلودگی …!
بازدید : 7


یک گزارش جدید می‌گوید که هوا و آب آلوده، تنها مقصران ماجرا نیستند. یک گزارش جدید نشان می‌دهد که آلودگی در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۹ میلیون مرگ ومیر در سراسر جهان منجر شد؛ یعنی ۱ مورد از هر ۶ مورد مرگ‌و میر در آن سال. ...

کمیسیون لنست در آلودگی و سلامت گفت که آلودگی هوا – بدترین مقصر – با ۶٫۵ میلیون مرگ‌و‌میر ناشی از مشکلات قلبی و ریه مرتبط بود.

آلودگی آب با ۱٫۸ میلیون مرگ عمدتا ناشی از عفونت‌های گوارشی و انگلی مرتبط بود. آلودگی ناشی از محیط کار و آلودگی سرب نیز در این مرگ‌و‌میرها نقش داشتند و به ترتیب به ۸۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار مرگ‌و‌میر منجر شدند.

دکتر فیلیپ لندریگان، یکی از سرپرستان این کمیته می‌گوید: «آلودگی، چیزی بسیار بیشتر از یک چالش زیست‌محیطی است. آن یک تهدید عمیق و فراگیر است که بر بسیاری از جنبه‌های سلامت و رفاه انسان تأثیر می‌گذارد.»

او می‌افزاید: « این مسئله، سزاوار توجه‌ی کامل رهبران بین‌المللی، جامعه‌ی مدنی، کارشناسان بهداشت و مردم سراسر جهان است.»

این گزارش در ۲۰ اکتبر در نسخه‌ی آنلاین لنست منتشر شد. تهیه‌ی این گزارش حدود ۲ سال طول کشید و شامل بیش از ۴۰ نویسنده‌ی بین‌المللی سلامت و محیط‌ زیست بود.

این گزارش گفت که مرگ‌و‌میرهای ناشی از آلودگی هوا به بیماری های قلبی، سکته‌ مغزی، سرطان ریه و بیماری مزمن انسدادی ریه نسبت داده شدند.

براساس این گزارش، آلودگی شغلی به بیماری‌های کشنده‌ای مانند پنوموکونیوز (بیماری ریه ناشی از استنشاق محرک‌ها) در کارگران زغال‌سنگ، سرطان مثانه در کارگران رنگ‌رزی و آزبستوز، سرطان ریه، مزوتلیوما و سایر سرطان‌ها در کارگرانی که در معرض آزبست قرار گرفته بودند، منجر شد.

در همین حال، فشار خون بالا، نارسایی کلیه و بیماری قلبی به مرگ ناشی از آلودگی سرب منجر شدند.

لندریگان می‌گوید: «هدف ما این است که با ارائه‌ی دقیق‌ترین برآوردها از آلودگی و سلامت، سطح آگاهی جهانی در مورد اهمیت آلودگی را بالا ببریم و اراده‌ی سیاسی موردنیاز برای مقابله با آن را بسیج کنیم.»

تقریبا تمام مرگ‌و‌میرهای ناشی از آلودگی (۹۲ درصد) در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق افتادند. این گزارش می‌گوید که در کشورهای به‌سرعت در حال توسعه مانند بنگلادش، چین، هند، پاکستان، کنیا و ماداگاسکار، از هر ۴ مورد مرگ‌و‌میر، ۱ مورد ناشی از آلودگی است.

 

آلودگی در هند

بیشترین مرگ‌و‌میر ناشی از آلودگی به چین و هند مربوط می شود (۴٫۳ میلیون).

نویسندگان این گزارش می‌گویند که بسیاری از آلاینده‌های شیمیایی نوظهور همچنان مبهم هستند بنابراین احتمالا این گزارش، میزان مرگ‌ومیر و بیماری ناشی از آلودگی را کمتر از مقدار واقعی تخمین زده است.

ریچارد فولر که یکی از رهبران این کمیسیون است، می‌گوید راه مقابله با آلودگی، آن است که آن را از نظر برنامه‌ریزی، تحقیق و یافته‌ها در الویت قرار دهیم. او بنیانگذار Pure Earth است، یک گروه غیرانتفاعی که در زمینه‌ی پاکسازی و پیشگیری از آلودگی فعالیت می‌کند.

فولر می‌گوید: «آلودگی می‌تواند از بین برود و پیشگیری از آلودگی می‌تواند بسیار مقرون‌ بصرفه باشد. این کار به بهبود سلامت و افزایش طول عمرکمک می‌کند و در عین حال اقتصاد را تقویت می‌نماید.» او اضافه می‌کند که در بسیاری از کشورهای ثروتمند، قانون به محدود کردن فاحش‌ترین آلودگی‌ها کمک کرده است.

نتیجه‌ی این کار، آب و هوای پاک‌تر، غلظت‌های پایین سرب در خون، حذف سایت‌های زباله‌ی خطرناک و شهرهایی تمیزتر و قابل‌سکونت‌تر بوده است.

مقاله مرتبط : با تغذیه سالم به جنگ آلودگی هوا برویم

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید